Hudba pro dva v Pardubicích

Celkem tři abonentní koncerty s podtitulem Hudba pro dva dirigoval Marek Prášil v říjnu u Komorní filharmonie Pardubice. Na programu byla Gluckova předehra k opeře Orfeus a Eurydika, známý Schumannův klavírní koncert s Markem Kozákem, spolužákem Marka Prášil z dob studií na Janáčkově konzervatoři v Ostravě. V druhé půli zazněly dvě méně známé orchestrální kompozice – Koncert pro malý orchestr Alberta Roussela a suita Swan-white Jeana Sibelia.

Roman Marčák píše v reflexi koncertu:

… také Marek Prášil je ve sývch šestatřiceti letech ještě plný mladistvé energie, kterou rozdává se zjevným potěšením. Přitom má ale vše pevně v rukou. Projevilo se to hned v úvodu večera ve skvostném nastudování Gluckovy předehry k opeře Orfeus a Eurydika, zejména pak po přestávce, kdy se auditorium mohlo seznámit se dvěma skladbami, které se v našich končinách téměř neuvádějí….

… Pod Prášilovým vedením vynikly vtip i nápaditost první ze skladeb i elegičnost, ba až pověstná severská zádumčivost v té druhé. Pardubické setkání dvou Marků se tak velmi povedlo…