Janáčkova Káťa Kabanová

V neděli 28. a v úterý 30.dubna proběhly premiéry Janáčkovy opery Káťa Kabanová ve Slezském divadle v Opavě. Hudební nastudování opery, v nové verzi Eberharda Klokeho vydané nakladatelstvím Universal Edition, bylo svěřeno Marku Prášilovi.

Obě premiéry se dočkaly vřelého přijetí diváků i odborné kritiky. Odborná kritika nešetří slovy chvály:

V hudebním nastudování Marka Prášila zněl orchestr při premiéře Káti Kabanové i v menším obsazení kompaktně, vyváženě, při celkově menší robustnosti zvuku vstřícně vůči sólistům, kterým bylo také skvěle rozumět, a přitom s dostatečnou škálou dynamiky…

Prášil ve svém hudebním pojetí tragického hudebního dramatu Káti vystihl s janáčkovskou úsečností i měkkou vroucností neobyčejnou hloubkou a „barevnost“ vyjádření především ženské psychiky v prudkých příbojích i vlnách lidských vztahů.

Helena Havlíková pro operaplus.cz (výběr z kritiky)

Prášil v Opavě představil živé, funkční a po všech stránkách kvalitní nastudování. Vévodí mu charismatický zvuk, který plně odpovídá drsné a naturalistické estetice této opery. Nedílnou součástí jsou také vynikající instrumentální výkony v celé řadě nástrojů… Inscenace Janáčkovy opery ve Slezském divadle Opava je důkazem, že i velká výzva se dá realizovat důstojně, s citem a odvahou, jež se sluší pochválit.

Milan Bátor pro ostravan.cz (výběr z kritiky)

Více informací o inscenaci, na kterou Vás srdečně touto cestou zveme:

https://www.divadlo-opava.cz/hra/kata-kabanova/