Premiéry inscenace Oliver!

V hudebním nastudování Marka Prášil se ve dnech 5. a 7.října 2023 v Národním divadle moravskoslezském uskutečnily premiéry britského muzikálu Lionela Barta Oliver!. Premiérám předcházelo více než čtvrt roku příprav a to především kvůli učinkování několika desítek dětí v této inscenaci.

Ostravan.cz píše v reflexích na obě premiéry mj.:

K jeho nevyhasínající slávě přispívá kromě silného příběhu vynikající hudební složka. Hudební nastudování pod vedením dirigenta Marka Prášila dokazuje, že hudba Lionela Barta má naprosto nadčasový charakter, aniž by působila na dnešního posluchače archaickým dojmem. Je až neuvěřitelné, že byla napsána před více než šedesáti lety. Partitura skýtá snadno zapamatovatelné a strhující melodie, které jsou velkou výzvou pro interprety nejen hlavních, ale i řady menších, přesto však velmi výrazných rolí…

Na závěr jsme ponechali hudební nastudování Marka Prášila, které je jednou z nejsilnějších složek ostravské inscenace. Výtečné provedení v sólových i kolektivních rolích bylo slyšet už během první premiéry. V sobotu se pojetí orchestru ještě víc usadilo a zpřesnilo. Prášilovo znamenité nastudování vystihlo mnohotvárné aspekty Bartovy partitury: dojemné melodie, které zrcadlí touhy dětských srdcí, odvážné a dobrodružné partie plné napětí a tanečního elánu, ale i typicky anglický folklor s jeho originální melodikou. Všechny odstíny dokázal orchestr pod Prášilovou taktovkou zahrát s velkorysým nadhledem a poctivým nasazením.

https://www.ndm.cz/cz/opereta-muzikal/inscenace/5997-oliver/